Choroby i Dolegliwości
Arterioskleroza
Cze 30, 2014
0

arteriosklerozaArterioskleroza inaczej miażdżyca, kiedy ją podejrzewać?

Arterioskleroza jest to inaczej miażdżyca tętnic. Bardzo groźna chora i przewlekła choroba, która polega na zmianach zwyrodnieniowi-wytwórczych dochodzących w błonie śluzowej oraz środkowej tętnicy. Głównie są tętnice wieńcowe, a także mózgowe i środkowe. W małej liczbie przypadków mogą być to również tętnice kończyn.

Najgroźniejszy jest fakt, że na początku arterioskleroza nie daje żadnych groźnych objawów. Może zacząć się bardzo niewinnie – od bólów w łydkach występujących po spacerze. Następnie dochodzi męczenie się po co raz krótszych dystansach. Dojść może także do trudności z koncentracji zapamiętywaniem. Niestety, wtedy tętnice są już zwężone o połowę, ponieważ dopiero w tym momencie zaczyna się zauważaniem, że coś jest po prostu nie tak.

Leczenie miażdżycy opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia. Należy zacząć wprowadzać i zdrowe odżywianie, zrzucić nadwagę oraz w zadbać o aktywność fizyczną i rzucić nałogi. W momencie, kiedy takie środki nie pomogą stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W specjalnych przypadkach główne leczenie uzupełnia się o stosowanie aspiryny w małych dawkach, które zmniejszą krzepliwość krwi. Mimo wszystko smutny staje się fakt, że nie ma leków likwidujących w stu procentach zmiany wykonane przez arteriosklerozę czyli miażdżycę. Dlatego bardzo ważna staje się profilaktyka – stosowanie kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, błonnika, flawonidy, resweratrolu, a także alicyny i steroli roślinnych.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Arterioskleroza inaczej miażdżyca, kiedy ją pod...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Arterioskleroza inaczej miażdżyca, kiedy ją pod...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Arterioskleroza inaczej miażdżyca, kiedy ją pod...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge