Choroby i Dolegliwości
Astma
Cze 30, 2014
0

astmaAstma jako przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych.

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. W jej rezultacie dochodzi do kurczenia się oskrzeli. W rezultacie mamy do czynienia z uczuciem duszności, a także uciskiem w klatce piersiowej i problemami z oddychaniem. Nie zawsze objawy ustępuje w sposób samoczynny. W pewnych przypadkach koniecznie jest stosowanie odpowiednich leków. Niestety nie da się szybko jej pozbyć. Okres choroby zazwyczaj liczony jest w latach. Mimo wszystko w większości przypadków nie spotyka się z bardzo uciążliwym przebiegiem astmy i okres objawów stanowi niewielką część życia.

W Polsce wzmaga się z nią ok. 5 procent Polaków. To najczęstsza przewlekła dolegliwość na jaką chorujemy. Zdecydowanie częściej występuje w przypadku kobiet, ale nie w każdym wieku. Wśród dzieci są do to chłopcy.

Wyróżnia się trzy rodzaje astmy. Podział został dokonany na podstawie zaawansowania jej przebiegu. Pierwsza postać to łagodna. Mówimy o niej kiedy kaszel lub uczucie duszności występuje bardzo rzadko i ma łagodny wymiar. Następna w kolejności jest przewlekła lekka lub też umiarkowana. Objawy nabierają na sile pod wpływem dłuższego okresu czasu (dni, godzin, tygodni), a najczęstszą przyczyną jest infekcja. Ostatnia i zarazem najbardziej nieprzyjemna jest to astma w postaci przewlekłej ciężkiej. Tutaj objawy narastają bardzo szybko, a i częstotliwość jest wysoka. Zmniejszają się po podaniu znacznych dawek leków. Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Astma jako przewlekła choroba zapalna dróg oddec...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Astma jako przewlekła choroba zapalna dróg oddec...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Astma jako przewlekła choroba zapalna dróg oddec...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge