Choroby i Dolegliwości
Chemioterapia
Cze 30, 2014
0

chemioterapiaSkutki uboczne przy chemioterapii.

Pod nazwą chemioterapia kryje się używanie syntetycznych związków chemicznych, których za zadaniem jest zwalczenie chorób wywołanych przez pasożyty, drobnoustroje, a nawet chorób nowotworowych. W ostatnim przypadku jest jedną z najbardziej skutecznych metod.

Niestety leki, jakie stosuje się podczas chemioterapii nie są selektywne. Oznacza to, że niszczą również zdrowie komórki w naszym organizmie. Najszybciej zniszczeniu ulegają takie, które szybko się dzielą. Są to np. komórki włosów oraz te znajdujące się w jamie ustnej, szpiku kostnym i przewodzie pokarmowym.

Nie można jednocześnie określić skutków ubocznych. Wszystko zależy od tego, jakie lekarstwa są dozowane i od predyspozycji organizmu, która w każdym przypadku jest indywidualna. Najczęściej dochodzi do wypadania włosów, biegunek, nudności, zmęczenia, owrzodzenia jamy ustnej, niedokrwistości, neutropenii i mielosupresji.

Nie można poddawać się bez walki. Możliwe jest łagodzenie wszystkich tych skutków. Chyba największym utrapieniem jest mimo wszystko wypadanie włosów. W celu ograniczenia takiego procesu zalecane jest używanie ręcznika przy ich pielęgnacji oraz masowanie zamiast wycierania. Nie powinno się korzystać z suszarek i lokówki. W przypadku dużego nasłonecznienia powinno się dbać o nakrycie głowy. Przy pielęgnacji włosów nie zaleca się korzystania ze środków chemicznych i ich kolorowania. Natomiast czesanie powinno się odbywać za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia, który będzie posiadał szerokie ząbki.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Skutki uboczne przy chemioterapii. Pod nazwą chem...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Skutki uboczne przy chemioterapii. Pod nazwą chem...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Skutki uboczne przy chemioterapii. Pod nazwą chem...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge