Choroby i Dolegliwości
Migrena
Cze 30, 2014
0

MigrenaMiewasz częste bóle głowy? Być może to migrena.

Migrena to choroba zaliczająca się do grupy przewlekłych. Powoduje silne bóle główny. Charakter jest najczęściej pulsujący i potrafi trwać od 4 do nawet 72 godzin. Może występować w różnych stopniach nasilenia. Z reguły migrenowe bóle występują pod wpływem emocji, a nawet wysiłku fizycznego, a zaczyna się od bólu zlokalizowanego po jednej stronie głowy. Do dodatkowych i charakterystycznych objawów zalicza się światłowstręt i nadmierną wrażliwość na dźwięki. W skrajnych przypadkach mogą występować także nudnośći i wymioty.
Warto podkreślić, że przed wystąpieniem bólów charakterystycznych dla tej choroby może pojawić się aura. Polega ona na pojawianiu się mroczków przed oczami, niedowładu, afazji, a nawet ubytkach w polu widzenia. Odrobinę pocieszający staje sie fakt, że występuje jedynie w 10% przypadków migreny. Według badań, które zostały przeprowadzone na bliźniętach, to czynniki genetyczne mają wpływ w aż 60-65%.
Migręnę można leczyć za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie także preparatów uspokajających.
Na koniec warto dodać, że dieta może w znacznym stopniu wpływać na występowanie migreny. Do takich produktów zalicza się m.in. czekoladę, czerwone winy (alkohol), a nawet sery dojrzewające, kofeinę i tyraminę. Z reguły działa to w ten sposób, że powodują zmiany w napięciu naczyń krwionośnych, co u osób ze skłonnościami do migren wywołuje je.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Miewasz częste bóle głowy? Być może to migren...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Miewasz częste bóle głowy? Być może to migren...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Miewasz częste bóle głowy? Być może to migren...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge