Choroby i Dolegliwości
Zaburzenia trawienne
Lut 1, 2014
0
, , ,

chef_gallery_1

Czym są zaburzenia trawienne?

Zaburzenia trawienne to kolejna choroba cywilizacyjne naszych czasów. Niezdrowe jedzenie, nieregularne, w pośpiechu i obficie. Wszystko to doprowadza do powstawiania dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zaburzenia trawienne dzieli się na zaburzenia trawienia węglowodanów, tłuszczy i białek. W przypadku węglowodanów najczęściej dochodzi do nietolerancji laktozy. Przyczyną takiego faktu jest brak lub niedobór enzymu trzustkowego – laktazy. Jej zadaniem jest rozkładanie laktozy do cukrów prostych.
Tłuszcze to przede wszystkim niedobór lub brak enzymów trzustkowych, które są odpowiedzialne za trawienie tłuszczy. W rezultacie dochodzi do ograniczonego ich wchłaniania. Do typowych objawów zalicza się biegunki tzw. stole tłuszczowe.
Zaburzenie trawienia białek powstaje z reguły na mocy genetycznych nieprawidłowości. Konsekwencją jest nieprawidłowa synteza enzymów. Może to prowadzić do braku enzymów trawiących białko.
Najczęściej dochodzi do rożnych nieprawidłowości związanych z trawieniem przez choroby trzustki, ponieważ to ona jest gruczołem wydzielniczym i wytwarza m.in. glukagon oraz insulinę. Do jej chorób zalicza się przewlekłe zapalenie i m.in. kamice. Od razu należy podkreślić, że niektóre zaburzenia trawienia mają podłoże psychicznę – depresja, niepokój. Wszystko to może powodować niechciane procesy.
Jeśli odczuwasz u siebie zaburzenia trawienne powinieneś przede wszystkim udać się lekarza pierwszego kontaktu. Warto zaobserwować po spożyciu jakich produktów występują niechciane objawy ze strony układu pokarmowego.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Czym są zaburzenia trawienne? Zaburzenia trawienn...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Czym są zaburzenia trawienne? Zaburzenia trawienn...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Czym są zaburzenia trawienne? Zaburzenia trawienn...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge