Choroby i Dolegliwości
Zapalenia
Cze 30, 2014
0
,

zapaleniaCzym są zapalenia?

Zapalenie to inaczej reakcje zapalne, czyli uporządkowany proces rozwijający się w tkance unaczynionej pod wpływem jakiegoś czynnika uszkadzającego. Może być fizyczne, chemiczne, a także biologiczne. W tym przypadku jest to zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zapalenie mają swój konkretny cel, a jest nim szybkie zgromadzenie komórek, które są dolne do usuwania czynnika szkodliwego, a w konsekwencji rozpoczęcie procesu naprawy powstałych uszkodzeń.
Sama reakcja zapalna jest zainicjowana przez zmiany w naczyniach krwionośnych. Finalnie rozszerzają się i zwiększa się ukrwienie tkanki. Zostaje również zwiększona ich przepuszczalność. W rezultacie mogą przedostać się do nich różnego rodzaju białka osocza. Ich funkcją jest obrona – przeciwciała i dopełniacz.
Reakcja zapalna dzieli się na kilka etapów. Po pokonaniu zewnętrznej bariery przez patogen rozpoczyna się zapalenie. W konsekwencji komórki tuczne, dendrytyczne i makrofagi zostają pobudzone. Fagocytują i powodują wydzielanie mediatory reakcji zapalnej. Wynikiem tego procesu jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Pojawia się również cząstki adhezyjne, które występują na komórkach śródbłonka żyłek. Leukocyty migrują, a neutrofile dokonują dalszej fagocytozy. Finalnie fragmenty tkanki, która jest uszkodzona razem z martwymi leukocytami tworzy ropę. Nowe komórki niszczą patogeny razem z zakażonymi komórkami organizmu. Wydzielany zostaje interferon, a na samym końcu procesów makrofagi są aktywowane. Dzięki czemu uruchamiane zostają obronne mechanizmy tzw. odporności swoiste dzięki limfocytom Th1.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Czym są zapalenia? Zapalenie to inaczej reakcje z...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Czym są zapalenia? Zapalenie to inaczej reakcje z...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Czym są zapalenia? Zapalenie to inaczej reakcje z...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge