Choroby i Dolegliwości
Astma
cze 30, 2014
0

astmaAstma jako przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych.

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. W jej rezultacie dochodzi do kurczenia się oskrzeli. W rezultacie mamy do czynienia z uczuciem duszności, a także uciskiem w klatce piersiowej i problemami z oddychaniem. Nie zawsze objawy ustępuje w sposób samoczynny. W pewnych przypadkach koniecznie jest stosowanie odpowiednich leków. Niestety nie da się szybko jej pozbyć. Okres choroby zazwyczaj liczony jest w latach. Mimo wszystko w większości przypadków nie spotyka się z bardzo uciążliwym przebiegiem astmy i okres objawów stanowi niewielką część życia.

W Polsce wzmaga się z nią ok. 5 procent Polaków. To najczęstsza przewlekła dolegliwość na jaką chorujemy. Zdecydowanie częściej występuje w przypadku kobiet, ale nie w każdym wieku. Wśród dzieci są do to chłopcy.

Wyróżnia się trzy rodzaje astmy. Podział został dokonany na podstawie zaawansowania jej przebiegu. Pierwsza postać to łagodna. Mówimy o niej kiedy kaszel lub uczucie duszności występuje bardzo rzadko i ma łagodny wymiar. Następna w kolejności jest przewlekła lekka lub też umiarkowana. Objawy nabierają na sile pod wpływem dłuższego okresu czasu (dni, godzin, tygodni), a najczęstszą przyczyną jest infekcja. Ostatnia i zarazem najbardziej nieprzyjemna jest to astma w postaci przewlekłej ciężkiej. Tutaj objawy narastają bardzo szybko, a i częstotliwość jest wysoka. Zmniejszają się po podaniu znacznych dawek leków. Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge