Grzyby lecznicze
Coprinus comatus
sty 9, 2023
0


Coprinus comatus to grzyb jadalny szeroko rozpowszechniony w Europie i bardzo popularny ze względu na aromat przypominający szparagi. Jednocześnie jest jednym z nielicznych grzybów leczniczych, których działania nie odkryła tradycyjna medycyna Chińska, ale w Europie. Tutaj rośnie nie tylko w lasach i na łąkach, ale często także w ogrodach i przy ścieżkach. Bogaty w białko grzyb zawiera wiele niezbędnych aminokwasów. Szczególnie interesujące są wysokie poziomy lektyn i L-ergotioniny. Ponadto grzyb jest bardzo bogaty w minerały i pierwiastki śladowe.

Obniżenie poziomu cukru we krwi w przypadku cukrzycy
Głównym obszarem zastosowania Coprinus comatus jest uzupełniająca terapia cukrzycy. Badania wykazały wyraźną poprawę poziomu we krwi po podaniu Coprinus. Zaobserwowano również regulację metabolizmu, prowadzącą do utraty wagi, która często odgrywa bardzo ważną rolę w cukrzycy.

Poprawa krążenia krwi
Coprinus comatus może zmniejszyć zaburzenia przepływu krwi i związane z nimi objawy. Ze względu na wysoką zawartość organicznych substancji witalnych ten grzyb leczniczy chroni również przed uszkodzeniem ścian naczyń i miażdżycą

Stymuluje metabolizm
Badanie porównawcze wykazało, że Coprinus comatus wykazuje najwyższy poziom aktywności lektyn wśród grzybów jadalnych i leczniczych. Lektyny to złożone białka, które pozytywnie wpływają na procesy metaboliczne, takie jak podział komórek, biosynteza białek rybosomalnych, aglutynacja komórek czy układ odpornościowy.

Terapia towarzysząca mięsakom i guzom hormonozależnym
Liczne badania wskazują, że określone składniki Coprinus są zdolne do blokowania miejsc receptorowych dla hormonów płciowych na komórkach nowotworowych. Umożliwia to wpływanie na aktywność komórek przez typy raka zależne od hormonów, takie jak rak piersi lub rak prostaty.

Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

shiitake

Shiitake

Shiitake był wspominany w tekstach tradycyjnej me...

Czytaj Dalej
polyporus

Polyporus umbellatus

Jako tradycyjny antybiotyk Polyporus umbellatus je...

Czytaj Dalej
pleurotus

Pleurotus ostreatus

Jest to najważniejszy grzyb jadalny na świecie, ...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge