Grzyby lecznicze
Pleurotus ostreatus
sty 9, 2023
0


Jest to najważniejszy grzyb jadalny na świecie, wyprzedzając nawet pieczarkę: Pleurotus ostreatus, lepiej znany jako boczniak, jest jednak stosowany nie tylko jako składnik, ale także jako prozdrowotny suplement diety. Jest bogaty w różne witaminy i przeciwutleniacze, może wzmacniać układ nerwowy i chronić komórki, a także pozytywnie wpływać na metabolizm cholesterolu. Boczniak ostrygowaty dostarcza wszystkich ważnych dla człowieka aminokwasów, które są niezbędne do rozwoju struktur białkowych i odgrywają kluczową rolę w metabolizmie.

Ochrona przed wolnymi rodnikami
Wyciąg z Pleurotus ostreatus może zmniejszyć stres oksydacyjny i przyczynić się do ochrony komórek organizmu. Pozytywnie wpływa na katalazę enzymatyczną, która odpowiada za przekształcanie nadtlenku wodoru w tlen i wodę, a tym samym uwalnia organizm od substancji utleniającej.

Redukcja poziomu lipidów we krwi
Pozytywny wpływ tego grzyba leczniczego na metabolizm cholesterolu, trójglicerydów, LDL i fosfolipidów przypisuje się przede wszystkim substancji lowastatyna. W przeciwieństwie do tego, nie stwierdzono szkodliwego wpływu na inne parametry krwi, które często występują w przypadku innych leków regulujących poziom lipidów we krwi.

Wsparcie w odchudzaniu
Pleurotus ostreatus może sprzyjać utracie wagi. Nie należy lekceważyć tego efektu, zwłaszcza w związku z regulacją lipidów we krwi, ponieważ sama otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka różnych chorób, takich jak cukrzyca i zwężenie tętnic wieńcowych.

Działanie przeciwnowotworowe
Pleurotus ostreatus może być z powodzeniem stosowany zarówno terapeutycznie, jak i zapobiegawczo w nowotworach, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA, szczególnie w przypadku raka piersi i raka jelita grubego. Grzyb może znacząco hamować proliferację zmutowanych komórek bez negatywnego wpływu na otaczające zdrowe komórki.

Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

shiitake

Shiitake

Shiitake był wspominany w tekstach tradycyjnej me...

Czytaj Dalej
polyporus

Polyporus umbellatus

Jako tradycyjny antybiotyk Polyporus umbellatus je...

Czytaj Dalej
maitake

Maitake

Legenda głosi, że kolekcjonerzy w Japonii tańcz...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge