Choroby i Dolegliwości
Szumy w uszach
cze 30, 2014
0
, ,

szumy w uszachCzym są i skąd się biorą szumy w uszach?

Szumy w uszach są choroba, która polega na słyszeniu różnorodnych dźwięków nie pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Mogą to być różnego rodzaju szumy, pisk, szmery, dzwonienia, pulsowania. Nie trzeba dodawać, że są bardzo uciążliwe i wywołują spory dyskomfort.
Ze względu na podział wyróżnia się szum czaszkowy, uszny i nerwowy. W przypadku drugiego rodzaju jest to szum naczyniopochodny. Ma charakter pulsujący. Najbardziej nasila się po wysiłku fizycznym emocjach lub przy wzroście ciśnienia tętniczego. Natomiast ostatni w wielu przypadkach staje się powikłaniem po zapalaniu ucha środkowego lub błędnika, a także w momencie pracy w znacznym hałasie. Podczas procesu starzenia także o nim mówimy. Zazwyczaj jest to po ok. 60 roku życia.
Przyczyn może być wiele. Podstawowy czynnik to uraz głowy. Jednak nie zawsze. Szumy w uszach są nieraz wywołane przez zażywanie pewnych leków. Najczęściej występują przez uszkodzenie narządu słuchu. Wywoływać je może także nadciśnienie tętnicze. Tutaj problem polega na powstawaniu drgań w miażdżycowych naczyniach, które są sztywne.
Podstawą w leczeniu jest zlokalizowanie konkretnej przyczyny, która wywołuje szumy w uszach. W zależności od jej zaawansowania stosuje się leki poprawiające ukrwienie ucha, leki działające toksycznie, a nawet leczenie chirurgiczne. Dość innowacyjną metodą, jest terapia TRT, która trwa wiele miesięcy. Jej zadaniem jest przyzwyczajenie pacjenta do szumu usznego aż do momentu, kiedy nie będzie zwracał na niego uwagi.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge