Porady

Reakcja po zażyciu grzyba

Zażywanie grzyba powinno być zgodne z koncepcją chińskiego leczenia żywnością:„Bez zawrotów głowy, nie ma poprawy”. Na początku niektóre osoby mogą odczuwać zawroty, znużenie, zmęczenie, swędzenie, zwiększone pragnienie a także mogą się częściej wypróżniać. Powyższe reakcje wskazują jednak na działanie grzyba w organizmie. Toksyny ssą rozpuszczane i wydalane, opisane reakcje są normalne i nie są wskazaniem do przerywania stosowania preparatu

Rady biochemików

Jako podstawę posiłku stosować dużo półmisek surówek z produktów pochodzących z upraw biodynamicznych ( jajka, pierś kurczaka, rybę czy niewielkie ilości mięsa traktując wyłącznie jako dodatek). Fizjologowie stwierdzili, czemu już po tygodniu takiej diety czujemy się o wiele witalniejsi: bioflawonoidy powodują, że ożywczy, pobudzający hormon miąższu nadnerczy – adrenaliny- wolniej ulega rozpadowi. Dzięki temu wolniej się męczymy i dłużej zachowujemy świeżość ciała i umysłu.

Magnez, zawarty przede wszystkim w ciemnozielonych jarzynach liściastych i zielonej sałacie, jest wielkim sprzymierzeńcem koenzymu A w produkcji energii. Z tego powodu zieleninę powinno się spożywać nie raz czy dwa razy w tygodniu, a co dzień. Po wprowadzeniu w diecie takiej zmiany już po 5-10 dniach poczujemy się lepiej, będziemy świeżsi i aktywniejsi.

Na śniadanie spożyć muesli z własnoręcznie mielonego zboża ( niewielkie młynki do zboża wcale nie są drogie), ponadto ząbek czosnku. Oba produkty zawierają wiele selenu, dzięki któremu spontanicznie przybywa cząsteczek koenzymu Q. Niedobór selenu prowadzi wprost do niedoboru koenzymu Q .

Dobre rady

Spożywać wyłącznie pełnowartościowe pokarmy, takie, jakie występują w naturze, czyli mleko, sery, owoce, warzywa, produkty z mąki z pełnego przemiału. Do tego dwa razy dziennie (najlepiej przed południem i późnym wieczorem) kęs mięsa, drobiu lub ryby (około 30 gr ) oraz jedną cała cytrynę – obraną i pokrojoną w dość grube plastry .