Agaricus bisporus, lepiej znany jako pieczarka, jako grzyb leczniczy. Grzyb ten, występujący na całym świecie, jest uprawiany od wieków i podobnie jak Agaricus blazei Murrill należy do rodzaju Agaricus, zawiera wiele cennych składników. Poza zastosowaniem grzyba w kuchni, uzasadniają jego celowe zastosowanie z pewnych wskazań – na przykład w celu wspomagania wątroby, ochrony przed degeneracją komórek i wspomagania gojenia się ran.
Zastosowanie w chorobach
Towarzyszące leczeniu raka (zwłaszcza raka okrężnicy, piersi i prostaty) oraz zapobieganie chorobom nowotworowym
Kwasy linolowe (CLA) zawarte w pieczarkach mają właściwości antyrakotwórcze. Polisacharydy, proteoglikany i steroidy działają w podobny sposób, a z badań naukowych nad innymi grzybami leczniczymi wiemy już, że substancje te zapewniają działanie ochronne przed degeneracją komórek.
Ochrona i wsparcie zdrowia wątroby
Badanie wykazało, że grzyb ma działanie ochronne przeciwko stłuszczeniowej chorobie wątroby. Odpowiednie markery we krwi uległy normalizacji, a metabolizm tłuszczów wykazał ogólnie lepsze wartości.
Wspomaganie zdrowego gojenia się ran i zapobieganie nadmiernemu bliznowaceniu, zwłaszcza po operacji zaćmy oka
Grzyb zawiera lektynę, która może przeciwdziałać bliznowaceniu, a także jest bardzo bogaty w różne substancje witalne, które przyspieszają gojenie się ran. Jest to szczególnie przydatne w okulistyce.
Regulacja poziomu tłuszczu we krwi
Substancja lowastatyna zawarta w grzybie może regulować poziom cholesterolu we krwi oraz innych lipidów we krwi iw ten sposób chronić przed chorobami serca i naczyń krwionośnych. Co więcej, grzyb jest bogaty w potas, a także ubogi w sód – kompozycję mineralną, która przeciwdziała wysokiemu ciśnieniu krwi.
Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej.
There are 0 comments