Grzyby lecznicze
Agaricus bisporus
sty 9, 2023
0

Agaricus bisporus, lepiej znany jako pieczarka, jako grzyb leczniczy. Grzyb ten, występujący na całym świecie, jest uprawiany od wieków i podobnie jak Agaricus blazei Murrill należy do rodzaju Agaricus, zawiera wiele cennych składników. Poza zastosowaniem grzyba w kuchni, uzasadniają jego celowe zastosowanie z pewnych wskazań – na przykład w celu wspomagania wątroby, ochrony przed degeneracją komórek i wspomagania gojenia się ran.

Zastosowanie w chorobach

Towarzyszące leczeniu raka (zwłaszcza raka okrężnicy, piersi i prostaty) oraz zapobieganie chorobom nowotworowym

Kwasy linolowe (CLA) zawarte w pieczarkach mają właściwości antyrakotwórcze. Polisacharydy, proteoglikany i steroidy działają w podobny sposób, a z badań naukowych nad innymi grzybami leczniczymi wiemy już, że substancje te zapewniają działanie ochronne przed degeneracją komórek.

Ochrona i wsparcie zdrowia wątroby

Badanie wykazało, że grzyb ma działanie ochronne przeciwko stłuszczeniowej chorobie wątroby. Odpowiednie markery we krwi uległy normalizacji, a metabolizm tłuszczów wykazał ogólnie lepsze wartości.

Wspomaganie zdrowego gojenia się ran i zapobieganie nadmiernemu bliznowaceniu, zwłaszcza po operacji zaćmy oka

Grzyb zawiera lektynę, która może przeciwdziałać bliznowaceniu, a także jest bardzo bogaty w różne substancje witalne, które przyspieszają gojenie się ran. Jest to szczególnie przydatne w okulistyce.

Regulacja poziomu tłuszczu we krwi

Substancja lowastatyna zawarta w grzybie może regulować poziom cholesterolu we krwi oraz innych lipidów we krwi iw ten sposób chronić przed chorobami serca i naczyń krwionośnych. Co więcej, grzyb jest bogaty w potas, a także ubogi w sód – kompozycję mineralną, która przeciwdziała wysokiemu ciśnieniu krwi.

Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

shiitake

Shiitake

Shiitake był wspominany w tekstach tradycyjnej me...

Czytaj Dalej
polyporus

Polyporus umbellatus

Jako tradycyjny antybiotyk Polyporus umbellatus je...

Czytaj Dalej
pleurotus

Pleurotus ostreatus

Jest to najważniejszy grzyb jadalny na świecie, ...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge