Wygląd Chagi przypomina obszar kory, który ma nieregularne bruzdy, pęknięty, bulwiasty kształt i wygląda na spalony. Jego zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne ma wielowiekową tradycję. Według legendy, Wielki Książę Rusi Kijowskiej, Włodzimierz II Monomach, który żył w XI/XII wieku, został wyleczony z raka dzięki bulionowi z Chagi. Grzyb tradycyjnie pomaga leczyć rany, oparzenia i stany zapalne skóry. Stosuje się go również w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka czy wrzód żołądka.
Potencjał ochrony
Potencjał Chagi do ochrony komórek można przypisać zarówno zawartym w nim beta-glukanom i innym polisacharydom, jak i substancji czynnej betuliny. Ta ostatnia jest również interesująca w profilaktyce, ponieważ substancja może wyzwalać produkcję interferonu, dzięki czemu zmniejsza się szybkość mutacji komórkowych.
Redukcja stanów zapalnych, łagodzenie i stabilizacja stanów zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodów trawiennych, przewlekłego zapalenia żołądka, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Wiele badań sugeruje, że Chaga może pomóc w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego – ze względu na beta-glukany, o których mówi się, że mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Wspomaganie gojenia się ran
Uważa się, że zdolność Chagi do ochrony przed czerniakiem jest wynikiem interakcji beta-glukanów i melaniny, o których wiadomo, że mają właściwości fotoochronne. Chaga może być stosowana nie tylko jako naturalny środek do ochrony skóry, ale także jako dodatek do radioterapii związanej z nowotworami.
Stosowanie jako ogólny tonik
Szczególnie w tradycyjnej medycynie chińskiej Chaga jest uważana za sprawdzony tonik o działaniu zarówno stymulującym, jak i równoważącym.
Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej.
There are 0 comments