Grzyby lecznicze
Chaga
sty 9, 2023
0


Wygląd Chagi przypomina obszar kory, który ma nieregularne bruzdy, pęknięty, bulwiasty kształt i wygląda na spalony. Jego zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne ma wielowiekową tradycję. Według legendy, Wielki Książę Rusi Kijowskiej, Włodzimierz II Monomach, który żył w XI/XII wieku, został wyleczony z raka dzięki bulionowi z Chagi. Grzyb tradycyjnie pomaga leczyć rany, oparzenia i stany zapalne skóry. Stosuje się go również w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka czy wrzód żołądka.

Potencjał ochrony


Potencjał Chagi do ochrony komórek można przypisać zarówno zawartym w nim beta-glukanom i innym polisacharydom, jak i substancji czynnej betuliny. Ta ostatnia jest również interesująca w profilaktyce, ponieważ substancja może wyzwalać produkcję interferonu, dzięki czemu zmniejsza się szybkość mutacji komórkowych.

Redukcja stanów zapalnych, łagodzenie i stabilizacja stanów zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodów trawiennych, przewlekłego zapalenia żołądka, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego


Wiele badań sugeruje, że Chaga może pomóc w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego – ze względu na beta-glukany, o których mówi się, że mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Wspomaganie gojenia się ran


Uważa się, że zdolność Chagi do ochrony przed czerniakiem jest wynikiem interakcji beta-glukanów i melaniny, o których wiadomo, że mają właściwości fotoochronne. Chaga może być stosowana nie tylko jako naturalny środek do ochrony skóry, ale także jako dodatek do radioterapii związanej z nowotworami.

Stosowanie jako ogólny tonik

Szczególnie w tradycyjnej medycynie chińskiej Chaga jest uważana za sprawdzony tonik o działaniu zarówno stymulującym, jak i równoważącym.

Informacje na tej stronie mają charakter ogólny. Nie stanowi żadnej porady dla indywidualnych przypadków dotyczących stosowania poszczególnych grzybów leczniczych i nie może również zastąpić takiej porady. Należy zawsze omawiać spożycie grzybów leczniczych w celach profilaktycznych lub terapeutycznych z lekarzem prowadzącym lub lekarzem medycyny alternatywnej.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

shiitake

Shiitake

Shiitake był wspominany w tekstach tradycyjnej me...

Czytaj Dalej
polyporus

Polyporus umbellatus

Jako tradycyjny antybiotyk Polyporus umbellatus je...

Czytaj Dalej
pleurotus

Pleurotus ostreatus

Jest to najważniejszy grzyb jadalny na świecie, ...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge