Choroby i Dolegliwości
Arterioskleroza
cze 30, 2014
0

arteriosklerozaArterioskleroza inaczej miażdżyca, kiedy ją podejrzewać?

Arterioskleroza jest to inaczej miażdżyca tętnic. Bardzo groźna chora i przewlekła choroba, która polega na zmianach zwyrodnieniowi-wytwórczych dochodzących w błonie śluzowej oraz środkowej tętnicy. Głównie są tętnice wieńcowe, a także mózgowe i środkowe. W małej liczbie przypadków mogą być to również tętnice kończyn.

Najgroźniejszy jest fakt, że na początku arterioskleroza nie daje żadnych groźnych objawów. Może zacząć się bardzo niewinnie – od bólów w łydkach występujących po spacerze. Następnie dochodzi męczenie się po co raz krótszych dystansach. Dojść może także do trudności z koncentracji zapamiętywaniem. Niestety, wtedy tętnice są już zwężone o połowę, ponieważ dopiero w tym momencie zaczyna się zauważaniem, że coś jest po prostu nie tak.

Leczenie miażdżycy opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia. Należy zacząć wprowadzać i zdrowe odżywianie, zrzucić nadwagę oraz w zadbać o aktywność fizyczną i rzucić nałogi. W momencie, kiedy takie środki nie pomogą stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W specjalnych przypadkach główne leczenie uzupełnia się o stosowanie aspiryny w małych dawkach, które zmniejszą krzepliwość krwi. Mimo wszystko smutny staje się fakt, że nie ma leków likwidujących w stu procentach zmiany wykonane przez arteriosklerozę czyli miażdżycę. Dlatego bardzo ważna staje się profilaktyka – stosowanie kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, błonnika, flawonidy, resweratrolu, a także alicyny i steroli roślinnych.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge