Choroby i Dolegliwości
Zaburzenia snu
sie 1, 2014
1
, , ,

zaburzenia snuZaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenie snu należy do grupy zaburzeń snu. Może dotyczyć dwóch płaszczyzn – długości i jakości. W skrajnych przypadkach jest ono tak poważne, że zakłóca prawidłowe funkcjonowanie fizyczne, umysłowe i emocjonalne. Warto podkreślić fakt, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę – nadmierna senność jest również zaburzeniem
Dokładniejszy podział składa się z kilku popularnych zaburzeń. Na początku jest to dyssomnie – zaburzenie snu, które charakteryzuje się przede wszystkim nieprawidłową jakością snu, czasem jego trwania. Kolejna to parasomnie – tutaj mamy do czynienia z zaburzeniem snu polegającym na zaburzeniami występującym w fazie jego trwania, zasypiania i wybudzania. Jako przykład można podać lęki senne, koszmary, mówienie przez sen, paraliż przysenny. Ostatnią grupą są zaburzenia snu na tle chorób psychicznych. Krótko mówiąc – bezsenność, kłopoty z zasypianiem mogą towarzyszyć np. depresji.
Zaburzenia snu trzeba wyeliminować i nie można ich bagatelizować, ponieważ prowadzą do wielu konsekwencji – skłonności do otyłości, podatność na infekcję, luki w pamięci, brak energii, spadek koncentracji, senność, wolniejszy czas reakcji, gorszy refleks, złe samopoczucie, zmiany nastrojów i zwiększenie ryzyka wystąpienia depresji.
W jaki sposób poradzić sobie z zaburzeniem snu? Przede wszystkim należy ustalić stały rytm snu – wstawaj i kładź się możliwe zawsze o tej samej porze. Nie stosuj drzemek w ciągu dnia. Przed zaśnięciem nie jedz obfitych posiłków. W przypadku bezsenności wypił np. melisę na 30 minut przed snem. Zadbaj o zdrowy styl życia – nie nadużywaj kofeiny, wprowadź w życie aktywność   fizyczną.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej
cholesterol

Cholesterol

Cholesterol jako cichy zabójca, nie lekceważ go!...

Czytaj Dalej

There is 1 comment

  • Amina pisze:

    Osoby, które nie mają problemem ze snem nigdy nie zrozumieją osób z takimi zaburzeniami. To jest po prostu straszne. U mnie zakłóca momentami moje funkcjonowanie fizyczne.
    Amina ostatnio opublikował…Trądzik różowaty – jakie zabiegi w gabinecie kosmetycznym?My Profile

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    CommentLuv badge