Choroby i Dolegliwości
Chemioterapia
cze 30, 2014
0

chemioterapiaSkutki uboczne przy chemioterapii.

Pod nazwą chemioterapia kryje się używanie syntetycznych związków chemicznych, których za zadaniem jest zwalczenie chorób wywołanych przez pasożyty, drobnoustroje, a nawet chorób nowotworowych. W ostatnim przypadku jest jedną z najbardziej skutecznych metod.

Niestety leki, jakie stosuje się podczas chemioterapii nie są selektywne. Oznacza to, że niszczą również zdrowie komórki w naszym organizmie. Najszybciej zniszczeniu ulegają takie, które szybko się dzielą. Są to np. komórki włosów oraz te znajdujące się w jamie ustnej, szpiku kostnym i przewodzie pokarmowym.

Nie można jednocześnie określić skutków ubocznych. Wszystko zależy od tego, jakie lekarstwa są dozowane i od predyspozycji organizmu, która w każdym przypadku jest indywidualna. Najczęściej dochodzi do wypadania włosów, biegunek, nudności, zmęczenia, owrzodzenia jamy ustnej, niedokrwistości, neutropenii i mielosupresji.

Nie można poddawać się bez walki. Możliwe jest łagodzenie wszystkich tych skutków. Chyba największym utrapieniem jest mimo wszystko wypadanie włosów. W celu ograniczenia takiego procesu zalecane jest używanie ręcznika przy ich pielęgnacji oraz masowanie zamiast wycierania. Nie powinno się korzystać z suszarek i lokówki. W przypadku dużego nasłonecznienia powinno się dbać o nakrycie głowy. Przy pielęgnacji włosów nie zaleca się korzystania ze środków chemicznych i ich kolorowania. Natomiast czesanie powinno się odbywać za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia, który będzie posiadał szerokie ząbki.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge