Choroby i Dolegliwości
Fibromialgia
cze 30, 2014
0

FibromialgiaCiągle coś mnie boli… a możę to fibromialgia?

Fibromialgia jest zespołem chorobowym, który charakterzyje się ogólnym bólem ze strony układu ruchu i występuje w charakterstycznych na ciele punktach. Najczęściej występuje w okolicy krzyża, a promienuje aż do tyłu głowy, barków, łokci, rąk. Może wystąpi także w okolicy bioder, a nawet kolan i kostek. Rano można spotkać się z tzw. sztywnością mięśni.
Najprościej opisać to w ten sposób, że praktycznie ciągle czujesz się obolały. Na zmianę występują bóle w innych częściach ciała, a żaden lekarz nie potrafi Ci pomóc. Wszystko z tego powodu, że rozpoznanie tej choroby jest niezmiernie trudne. Praktycznie każdy opisuje inne objawy, a sama w sobie można występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami.
W rezultacie leczenie fibromialgii jest bardzo problematyczne. Żaden lek nie pokona tego schorzenia. Jedynie odpowiednio dobrana kuracja jest w stanie przynieść ulgę. W skład leków zalicza się antydepresanty. Mimo to bardzo dużo pacjentów wybiera środki przeciwbólowe, których skuteczność jest znikoma.
Do leczenia zalecane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia odprężające i rozluźniające mięsne. Zalecane jest stosowanie ćwiczeń izometrycznych i przede wszystkim unikanie stresu. Jest on bardzo niebezpieczny dla osób, które chorują na fibromialgię.
Na koniec trzeba dodać, że niestety jest to przewlekła choroba. Są one bardzo ciężkie do połączenia z życiem codziennym. Z tego powodu bardzo ważna jest pomoc najbliższych. Należy zadbać o podniesienie samooceny chorego i pomaganie mu w walce z codziennym stresem.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge