Choroby i Dolegliwości
Klimakterium
cze 30, 2014
0
, ,

klimakteriumKlimakterium – jak przebiega, kogo spotyka?

Klimakterium jest to inaczej przekwitanie lub też menopauza. Sama w sobie nie jest tyle chorobą, co nieuniknionym przejściowym okresem w życiu każdej kobiety. Przypada z reguły w zależności od indywidualnych predyspozycji na ok. 50 rok życia. Z reguły trwa od 1 roku do 2 lat. Zachodzą w tedy pewne bardzo ważne zmiany charakterystyczne dla klimakterium. Przede wszystkim dochodzi do bezpłodności, która to niesie za sobą szereg objawów.

W jaki sposób zatem rozpoznać ten etap życia kobiety? Cech identyfikujących się z przekwitaniem jest wiele. Może występować przemęczenie, zaburzenie czucia rąk, stany depresyjne, nerwowość, a także osteoporoza lub np. nadmierne wypadanie włosów. Menopauzę można leczyć. Polega ono w głównej mierze na przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu za pomocą odpowiedniej terapii zastępczej – HTZ. Są to progestrony i pochodne oraz antyestrogeny.

Na początku głównym obiektem zainteresowania była w głównej mierze kobieta. Mężczyzn także może dotyczyć klimakterium, ale jest coś zupełnie innego niż przekwitanie u kobiet. Tutaj nie występują tak bardzo charakterystyczne oznaki i nie występuje jasny przedział czasowy. Mimo wszystko wśród objaw warto wypisać: obniżone libido, problemy ze snem, nadmierna potliwość, a także problemy ze wzwodem. To jak szybko następują te zmiany zależne jest w głównej mierze od stanu zdrowia mężczyzn, a nie od jego wieku. Cechy wspólnej nie zabraknie. Tak, jak w przypadku kobiet, tak i w tym można przeprowadzić odpowiednie leczenie.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge