Choroby i Dolegliwości
Migrena
cze 30, 2014
0

MigrenaMiewasz częste bóle głowy? Być może to migrena.

Migrena to choroba zaliczająca się do grupy przewlekłych. Powoduje silne bóle główny. Charakter jest najczęściej pulsujący i potrafi trwać od 4 do nawet 72 godzin. Może występować w różnych stopniach nasilenia. Z reguły migrenowe bóle występują pod wpływem emocji, a nawet wysiłku fizycznego, a zaczyna się od bólu zlokalizowanego po jednej stronie głowy. Do dodatkowych i charakterystycznych objawów zalicza się światłowstręt i nadmierną wrażliwość na dźwięki. W skrajnych przypadkach mogą występować także nudnośći i wymioty.
Warto podkreślić, że przed wystąpieniem bólów charakterystycznych dla tej choroby może pojawić się aura. Polega ona na pojawianiu się mroczków przed oczami, niedowładu, afazji, a nawet ubytkach w polu widzenia. Odrobinę pocieszający staje sie fakt, że występuje jedynie w 10% przypadków migreny. Według badań, które zostały przeprowadzone na bliźniętach, to czynniki genetyczne mają wpływ w aż 60-65%.
Migręnę można leczyć za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie także preparatów uspokajających.
Na koniec warto dodać, że dieta może w znacznym stopniu wpływać na występowanie migreny. Do takich produktów zalicza się m.in. czekoladę, czerwone winy (alkohol), a nawet sery dojrzewające, kofeinę i tyraminę. Z reguły działa to w ten sposób, że powodują zmiany w napięciu naczyń krwionośnych, co u osób ze skłonnościami do migren wywołuje je.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge