Choroby i Dolegliwości
Nadciśnienie tętnicze
cze 30, 2014
0
,

Nadciśnienie tętniczeNadciśnienie tętnicze to przyczyna groźnych chorób

Nadciśnienie tętnicze, a inaczej choroba nadciśnieniowa jest przewlekłą chorobą układu krążenia. Mówimy o niej, kiedy wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Zazwyczaj osoba, które je posiada wcale nie zdaje sobie o tym sprawy. Wszystko wychodzi podczas przypadkowego badania kontrolnego krwi. W większości przypadków dotyka osoby między 35,a 60 rokiem życia. Mimo wszystko może występować w przypadku młodych ludzi. Wtedy zazwyczaj mówimy o nadciśnieniu wtórnym. Często jest wynikiem wielu używek, a w tym nadużywaniu kofeiny i pospolitych „energetyków”. W takim przypadku pomaga zmiana stylu życia i odstawienie tych produktów.
Objawy nadciśnienia to częste bóle głowy najczęściej występujące w okolicy potylicy oraz krwotoki z nosa, zawroty głowy i pogorszenie tolerancji wysiłku. Może dojść również do łatwego męczenia się i zaburzenia snu.
Jeśli ktoś spotka się takimi objawiani, to należy w możliwe szybkim terminie udać się do lekarza. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu dalszych bardzo poważnych chorób. Jest to choroba niedokrwienia, zawał serca, przerost lewej komory serca, udar mózgu, niewydolność nerek, czy nawet tętniaka rozwarstwiającego aorty.
Leczenie nadciśnienia wykonuje się poprzez wiele czynników. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum, zrezygnować z palenia tytoniu i pozbyć się ewentualnej nadwagi. Oczywiście bardzo korzystne będzie dodawanie regularnych ćwiczeń fizycznych o umiarkowanym natężeniu. Przykładem może być jazda rowerem, bieganie lub basen przez 3-4 razy w tygodniu po ok. 30-45 minut.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge