Choroby i Dolegliwości
Zaburzenia trawienne
lut 1, 2014
0
, , ,

chef_gallery_1

Czym są zaburzenia trawienne?

Zaburzenia trawienne to kolejna choroba cywilizacyjne naszych czasów. Niezdrowe jedzenie, nieregularne, w pośpiechu i obficie. Wszystko to doprowadza do powstawiania dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zaburzenia trawienne dzieli się na zaburzenia trawienia węglowodanów, tłuszczy i białek. W przypadku węglowodanów najczęściej dochodzi do nietolerancji laktozy. Przyczyną takiego faktu jest brak lub niedobór enzymu trzustkowego – laktazy. Jej zadaniem jest rozkładanie laktozy do cukrów prostych.
Tłuszcze to przede wszystkim niedobór lub brak enzymów trzustkowych, które są odpowiedzialne za trawienie tłuszczy. W rezultacie dochodzi do ograniczonego ich wchłaniania. Do typowych objawów zalicza się biegunki tzw. stole tłuszczowe.
Zaburzenie trawienia białek powstaje z reguły na mocy genetycznych nieprawidłowości. Konsekwencją jest nieprawidłowa synteza enzymów. Może to prowadzić do braku enzymów trawiących białko.
Najczęściej dochodzi do rożnych nieprawidłowości związanych z trawieniem przez choroby trzustki, ponieważ to ona jest gruczołem wydzielniczym i wytwarza m.in. glukagon oraz insulinę. Do jej chorób zalicza się przewlekłe zapalenie i m.in. kamice. Od razu należy podkreślić, że niektóre zaburzenia trawienia mają podłoże psychicznę – depresja, niepokój. Wszystko to może powodować niechciane procesy.
Jeśli odczuwasz u siebie zaburzenia trawienne powinieneś przede wszystkim udać się lekarza pierwszego kontaktu. Warto zaobserwować po spożyciu jakich produktów występują niechciane objawy ze strony układu pokarmowego.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge