Choroby i Dolegliwości
Zapalenia
cze 30, 2014
0
,

zapaleniaCzym są zapalenia?

Zapalenie to inaczej reakcje zapalne, czyli uporządkowany proces rozwijający się w tkance unaczynionej pod wpływem jakiegoś czynnika uszkadzającego. Może być fizyczne, chemiczne, a także biologiczne. W tym przypadku jest to zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zapalenie mają swój konkretny cel, a jest nim szybkie zgromadzenie komórek, które są dolne do usuwania czynnika szkodliwego, a w konsekwencji rozpoczęcie procesu naprawy powstałych uszkodzeń.
Sama reakcja zapalna jest zainicjowana przez zmiany w naczyniach krwionośnych. Finalnie rozszerzają się i zwiększa się ukrwienie tkanki. Zostaje również zwiększona ich przepuszczalność. W rezultacie mogą przedostać się do nich różnego rodzaju białka osocza. Ich funkcją jest obrona – przeciwciała i dopełniacz.
Reakcja zapalna dzieli się na kilka etapów. Po pokonaniu zewnętrznej bariery przez patogen rozpoczyna się zapalenie. W konsekwencji komórki tuczne, dendrytyczne i makrofagi zostają pobudzone. Fagocytują i powodują wydzielanie mediatory reakcji zapalnej. Wynikiem tego procesu jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Pojawia się również cząstki adhezyjne, które występują na komórkach śródbłonka żyłek. Leukocyty migrują, a neutrofile dokonują dalszej fagocytozy. Finalnie fragmenty tkanki, która jest uszkodzona razem z martwymi leukocytami tworzy ropę. Nowe komórki niszczą patogeny razem z zakażonymi komórkami organizmu. Wydzielany zostaje interferon, a na samym końcu procesów makrofagi są aktywowane. Dzięki czemu uruchamiane zostają obronne mechanizmy tzw. odporności swoiste dzięki limfocytom Th1.

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge