Choroby i Dolegliwości
Zapalenie stawów
cze 30, 2014
0
, , ,

zapalenia stawówReumatoidalne zapalenie stawów – co to takiego?

Reumatoidalne zapalenie stawów, a w skrócie RZS jest to chorobą przewlekła, zapalną i co więcej immunologiczną. Niestety jest to bardzo poważne schodzenie bowiem prowadzi do niepełnosprawności oraz kalectwa, a nawet przedwczesnej śmierci.
Dla RZS charakterystyczne są takie objawy, jak stany podgorączkowe, utrata wagi, zapalenie błony maziowej, uszkodzenie chrząstki oraz kości budujących staw, tkanek, a nawet symetryczne zapalenie wielu stawów.
Nie ma możliwość zagłębienia się dokładnie w przyczyny, ponieważ nie są une znane. Mimo wszystko ogólnie podaje się kilka czynników mających wpływ na reumatoidalne zapalenie stawów. Są to zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. Przebyte infekcje, wirusowe. Ważną rolę odgrywają czynniki hormonalne. Najbardziej podatne są kobiety w okresie rozrodczym. Na koniec, jak w większości przypadków dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne.
Jeśli chodzi o leczenie, niestety nie można tej choroby wyleczyć. Głównym celem jest spowolnienie postępu choroby, a także złagodzenie dolegliwości bólowych, poprawa nastroju, psychiki i zapewnienie zdolności do pracy zawodowej. Im wcześniej zostanie wykryta, tym szybciej jest możliwe zastosowanie odpowiedniej terapii hamującej RZS. Dlatego też tak ważne są profilaktycznie badania, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa-trzy razy.
Samo leczenie składa się w głównej mierze z farmakoterapii, rehabilitacji i co ważniejsze – edukacji pacjentów

About author

Grzybek

Podobne artykuły

/ Możesz sprawdzić także

Awitaminoza

Awitaminoza

Mikroelementy zawarte w pokarmie dostarczają nam ...

Czytaj Dalej
zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Zaburzenie snu, jak sobie z nim poradzić? Zaburze...

Czytaj Dalej
nowotwory

Nowotwory

Nowotwory – większości możesz zapobiec No...

Czytaj Dalej

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge